Peynir Sosu
TarifAlPisir.com
TarifAlPisir.com

Peynir Sosu

 • Bu tarife puan verin!
 • Puanınız
Toplam puan 0 0 puanlar

Malzemeler

 • bir kase yada yaklaşık 150-200 gram rendelenmiş kaşar,
 • yaklaşık bir su bardağı kadar krema,
 • 1-2 yemek kaşığı kadar tereyağı,
 • 3-4 dal kadar frenk soğanı,
 • varsa beyaz biber.

Hazırlanışı

  Öncelikle tarifimiz için malzemelerimizi hazırlayalım. Kullanacağımız ürünleri ne kadar doğal şekilde temin ederseniz o kadar lezzetli olacaktır. Eğer bu işlerle uğraşan tanıdığınız varsa şanslısınız. Yoksa köylü pazarı diye tabir edilen yerlerde çok iyi şekilde malzemeler bulabilirsiniz. Tabi ki her pazarcıya güvenmeyin. Görünce zaten ne demek istediğimi anlarsınız.

  Tarifimiz için öncelikle kremayı alalım ve uygun bir tenceremize aktaralım. Ocağın altını yakalım. Daha sonra üzerine rendelenmiş kaşarı ilave edelim. Uzunca karıştıralım ki tamamen erisin ve ağzımıza parçalar gelmesin. Bu işi bitirdikten sonra yani tamamen peynirin eridiğini sağladıktan sonra kenara alalım. Uygun başka bir tavamızı alalım. Tavaya, beyaz biberi, frenk soğanını ve tereyağını ilave edelim. Tabi ki önce yağı koyun eritin ve üzerine diğer malzemeleri ilave edin. Bu şekilde daha iyi olur. Sürekli olarak karıştırmayı ihmal etmeyelim. Çünkü istediğimiz homojen kıvamı ancak karıştırma ile elde edebiliriz. Hatta mikser bile kullansanız daha iyi oluyor diyebilirim.

  Daha sonra iki ayrı kapta yaptığınız karışımları bir araya getirin. Hızlı ve yavaş olacak şekilde ritim tutarak karıştırın. Tamamen homojen bir karışım olmasını sağlayın. Tüm karışımın homojen şekilde dağıldığından emin olduğunuz zaman servis yapabilirsiniz. Sıcak şekilde servis etmeye çalışın. Aksi durumda donuk olur ve sos gibi olmaz. Hamburger veya patates kızartması ile kullanılabilir. Afiyet olsun ve yorumlarınızı unutmayınız.

Yorumlar

Yorum yazmak için Oturum aç ya da Kayıt ol.