FAQ

 • Tarifbul.com nasıl işliyor?
  Tarifbul.com Türkiye'nin en büyük tarif site ve bloglarından tarifleri topluyor, bu sayede RSS ile kayıt olmaya karar veren blog yazarlarının tarifleri ÜCRETSİZ olarak bizim dizinimize ekleniyor. Tarifbul.com’un herhangi bir ziyaretçisi arama motorumuzdan istediği bir tarifi aratarak ilgili internet sayfalarının ve blogların arama sonuçlarını sayfamızda görebilir. Tariflerin tamamını okumak için sonuçların üzerine tıklayarak sayfa ya da blogu ziyaret etmesi yeterli olacaktır. Özetle, Tarifbul.com sadece tarifler üzerinde uzmanlaşmış bir arama motorudur.
 • Neden Tarifbul.com'u bloguma eklemeliyim?
  Tarifbul.com blogunuza daha çok ziyaretçi kazandırmanın başka bir yolu. Birçok kullanıcımız internet sayfaları ve bloglarda tarif aramak için doğrudan Tarifbul.com’u kullanıyor.
 • Bloguma yüklemek istediğiniz eklenti nedir?
  Eklenti bizim En İyi Tarif Blogları hesaplamamızda kullanacağımız, ziyaretçi sayısını ölçmeye yarayan bir HTML kodu içermektedir. Tariflerinizi içeriğimize katmamız için bu eklentiyi yüklemeniz zorunlu değil, fakat En İyi Tarif Blogları listesinde görünmek istiyorsanız bunu yapmanız gerekli. Eklentinin içerisinde Tarifbul.com’a yönlendirilmiş bir link yer almaktadır. Bu link, ziyaretçilerinizin bizim internet sayfamızı bulabilmelerine yarar.
 • Eğer blogumu eklersem içeriğini kullanacak mısınız?
  Belli bir noktaya kadar kullanmamız gerekiyor. Arama sonuçlarında tariflerinizi göstermek için başlık kısmını, tarif içeriğinin küçük bir kısmını ve tarifiniz için kullandığınız ilk resmi kullanacağız. Tüm bu bilgiyi blogunuzun RSS feed kısmından alıyoruz. Sonuç doğrudan tarifle birlikte sizin sitenize bağlanacaktır. Hiçbir zaman içeriğin tamamını kullanmıyoruz, kullanıcılar tarifin tamamını okumak için blogunuzu ziyaret etmek zorunda kalacaklar.
 • Eğer benim iznim olmadan sayfalarınızda blogumun tarfilerinin olduğunu farkedersem, ne yapmalıyım?
  Size ait olan bir materyalin başkaları tarafından izinsiz olarak kullanıldığını tespit ederseniz, bu materyalin yer aldığı web sitesi ya da blogun yayıncısına atıfta bulunduğumuzu unutmayın. myTaste olarak, yalnızca başkalarının tariflerine link veriyoruz; harici web sitelerinde yayınlanan materyallere dair herhangi bir yasal sorumluluğumuz mevcut değildir. Size ait bir materyali izniniz olmadan paylaşan kişilerle iletişime geçmek için, myTaste web sitesi üzerinde "Tarifi Görüntüle" seçeneğine tıklayıp, web sitesinin (materyalinizi yayınlayan web sitesi) irtibat bilgilerinden ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Eğer blogumu Tarifbul.com’a eklersem, daha sonra bu sayfadan çıkabilir miyim?
  Tabii ki, tek yapmanız gereken info@tarifbul.com adresine bir e-posta göndermek ve tariflerinizin sayfamızın içeriğinden çıkarmak istediğinizi bildirmek.
 • Blogumun ziyaretçi sayısı Tarifbul.com'da daha az görünüyor. Hesaplamayı nasıl yapıyorsunuz?
  Tarifbul'daki ziyaretçi sayısı hesabı farklı genel olarak bloglarınkinden daha farklı bir şekilde yapılıyor. Tıklama değil, tıklayan kişi (unique visitor) sayısı haftalık bazda alınıyor. Yani örnek olarak, eğer bir ziyaretçi her gün 5 kez blogunuza giriyorsa haftada 35 değil, 7 kişi olarak sayılıyor, ve yapılan sayfa ziyaret sayısı sayılmıyor, isterse her gün blogunuzda 10'ar sayfaya tıklasın, ziyaretçi sayısı haftanın sonunda 7 olarak kaydediliyor. Bu hesaplama En İyi Tarif Blogları listesindeki tüm bloglar için geçerlidir.